Huawei Tarihi ve Pazardaki Konumu

Huawei tarihi ve piyasadaki yeri ile bilinmesi gereken bir marka. Bu markanın yaşadığı olaylar hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Günümüzde pek çok teknoloji markası bulunuyor. Bu markalardan birisi olan Huawei, hem iyi hem de kötü olaylara …

Huawei Tarihi

Huawei tarihi ve piyasadaki yeri ile bilinmesi gereken bir marka. Bu markanın yaşadığı olaylar hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Günümüzde pek çok teknoloji markası bulunuyor. Bu markalardan birisi olan Huawei, hem iyi hem de kötü olaylara maruz kaldı. Buna rağmen ayakta kalmaya devam eden şirket, yeni modeller ile müşterilerine en iyi hizmeti sunmaya gayret ediyor. Peki Huawei bu günlere nasıl geldi?

Huawei Hakkında Bilgi

Huawei, Çin merkezli bir teknoloji şirketi. Elektronik, telekom ekipmanları, bağlantı araçları, yapay zeka, otomasyon, nesnelerin interneti ve bulut bilişim gibi pek çok sektörde faaliyet gösteren firmanın genel merkezi Çin’in Shenzhen bölgesinde yer alıyor. Aslına bakarsak Huawei, genel olarak telefon modelleri ile tanınsa da farklı ürünleri ile de ülkemizde yer edindi. Huawei’nin satışını yapmış olduğu ürünler arasında akıllı telefon, modem, akıllı TV, bilgisayar ve tablet açıklanabilir.

Marka, her ne kadar donanım üretimi gerçekleştiriyor olsa da yazılımlar da üretmiş bir şirket olarak bizlerin karşısına çıkıyor. Şirket, bu zamana kadar EMUI, HarmonyOS ve EulerOS gibi kendi işletim sistemi ve arayüzlerini geliştirirken buna ek olarak AppGalery uygulamasını sunarak kullanıcıların uygulama yükleyebilmesine olanak tanıdı.

Huawei Tarihi

Huawei Tarihi

1980’li yıllarda Çin, telekomünikasyon altyapısını geliştirmek amacıyla bir çalışma yapmaya başladı. Yapılan bu çalışmada bazı teknolojileri tersine mühendislik ile çözme gibi işlemlere de yer verildi. 1987 yılına gelindiğinde Huawei, resmî olarak kurulmuştu. Şirket, bu dönemde telekomünikasyon ağırlıklı operasyonlara ağırlık verdi.

90’lı yılların ilerleyen dönemlerinde Çin’in yanı sıra diğer ülkelerde de iletişim ağları kuran firma, bu şekilde dünyaya yayılmaya çalıştı. Orta Doğu ve Sahra altı Afrika kısmında telekomünikasyon alanında Çin, önemli bir rol oynuyor. 2004 yılında şirket, 10 milyar dolarlık kredi alarak uluslararası satışlarını güçlendirme yolunda ilerledi.

Huawei tarihi incelendiğinde 2005 yılında firmanın, Vodafone ile anlaşma yaptığı görülüyor. Örneğin Vodafone destekli modemler buradan geliyor. 2002 yılında Türkiye’de ofis açan Huawei, 2010 yılına gelindiğinde elde ettiği kârı güçlendirmişti. 2016 yılından bu yana İrlanda’da operasyonlarını genişleten şirket, 2019 yılında ilk kez yurt dışında eğitim merkezi kurmuş oldu.

Yorum yapın