Huawei P50 Özellikleri Neler, Alınır mı?

Huawei P50 ABD’nin yasak uyguladığı dönemde ortaya çıkarttığı amiral gemisi telefonlarından birisidir. P50 serisi P50 ve P50 Pro olarak iki varyanttan oluşturulmuştur. ABD yasağı sonucu hiçbirisi 5G ile uyumlu bir şekilde piyasaya sürülememiştir. Ambargo sorunu …

Huawei P50

Huawei P50 ABD’nin yasak uyguladığı dönemde ortaya çıkarttığı amiral gemisi telefonlarından birisidir. P50 serisi P50 ve P50 Pro olarak iki varyanttan oluşturulmuştur. ABD yasağı sonucu hiçbirisi 5G ile uyumlu bir şekilde piyasaya sürülememiştir. Ambargo sorunu nedeniyle zor zamanlar yaşayan Huawei P50 serisi ile kendisini kanıtlamaya çalışmıştır. Bir akıllı telefondan en yüksek düzeyde verim almak isteyen kullanıcılar adına üretilmiş ürünlerdir.

Huawei P50 Tasarım Detayları

Huawei P50 özellikleri bakımından P50 Pro’ya göre güçsüz kalmıştır. P50 Huawei’n önceki telefonlarındaki gibi 6,5 inç OLED ekrana sahiptir ancak P50 Pro P50’ye göre daha büyüktür ve kavisli yapısı ilse 6,6 inç ekranı bulunmaktadır.  Ayrıca P50 90Hz yenileme hızını bünyesinde barındırırken P50 Pro 120Hz özelliğine sahiptir.

İnce ve küçük bir yapısı olması dolayısıyla Pro modelindeki özelliklerin hepsinin P50’de bulunmadığı görülmektedir. Bu noktada daha küçük yapısı ile çoğu kullanıcı Huawei P50 modelini tercih etmektedirler.

Huawei P50

P50 işlemci kalitesi açısından sunmuş olduğu yüksek işlemci ve eşsiz fotoğraf kalitesi ile rakiplerini geride bırakmaktadır. Suya dayanaklı olması özelliği ile de su sıçramalarına karşı koruma elde edilmiş oluyor.

P50 ekran tasarımı konusunda ince düşünülmüş yapısı ile ekran bölümü geniş ve çentikli bir şekilde orta bölümde ön kamera mevcuttur. Kullanıcılar 1 milyon renk içeren OLED ekranı sayesinde eşsiz bir film deneyimi ve ayrıca oyun deneyimi yaşayabilmektedirler.

P50 kakao altın, inci beyazı ve altın siyah gibi renk seçenekleri ile kullanıcıların dikkatini çekmeyi amaçlıyor. P50 ürününde en dikkat çeken renk ise kakao altın rengi olmuştur.

Huawei P50 Donanım Özellikleri

Huawei P50 6,5 inç OLED ekranı sayesinde oyun oynarken ya da günlük telefon kullanımında kullanıcıları üzmeyecek şekilde tasarlanmıştır. 300Hz dokunmatik performansı ile kullanıcıların işlerini hızlıca halletmelerini sağlamaktadır.

Yuvarlatılmış köşe tasarımı ile diğer modellerinden ayrılan Huawei P50 1228×2700 piksel yoğunluğu ile sosyal medyada dolanan ya da film izleyen kullanıcılarına kaliteli bir deneyim yaratabilmesi için tasarlanmıştır.

P50 ürününde kablosuz şarj desteklenmekte ve Huawei P50 Pro modeline göre daha uygun fiyatlıdır. 4G, Bluetooth, Wifi, GPS ve NFC gibi özellikleri her iki model de bulundurmaktadır. Huawei P50 batarya kapasitesi olarak 4100 mAh kapasiteye sahiptir. Kullanıcılara kesintisiz telefona ulaşım deneyimi yaşatacaktır.

Huawei P50 Yazılım ve Kamera Özellikleri

Huawei Android işletim sistemi ile sorun yaşaması sonucunda kendi işletim sistemini kullanmaya başlamıştır. P50 işletim sistemi HarmonyOS 2’dir. Sunmuş olduğu işlemci kalitesini Leica kalitesi ile birleştirmiştir ve kullanıcılarına eşsiz bir deneyim yaratmaya hazırdır. Huawei kendine özgü yazılımı ile Android ürünlerine ulaşımı kısıtlamış olsa da alternatiflerini üretmiştir. Üçüncü taraf uygulamaların ise telefona indirilmesi mümkündür.

Huawei P50

 

P50 kamera özelliklerinde ise oldukça kapsamlıdır. Varyantı olan Huawei P50 Pro modelinin kamerası dünyanın en iyisi olarak gösterilmiştir. Ancak P50 de oldukça kaliteli bir kameraya sahiptir. 1.8F diyafram aralığında bulunan arka kamerasına ek iki kamerası ve çeşitli çekim modları da bulunmaktadır. Diğer iki kamerası 13 ve 12 MP kaliteye sahiptir. Dolayısıyla ultra geniş ve kaliteli fotoğraflar ortaya çıkarmaktadır.P50 ile artık gece fotoğrafları çekmek oldukça kolaylaşmıştır.

P50 serisine ayrıca optik ve fusion görüntü motorları da eklenmiştir. Görüntü motorları sayesinde kullanıcılar çekmiş oldukları fotoğraflarda dokuları ve yapıları ayırt edebileceklerdir. Bünyesinde üç farklı yakınlaştırma modunu barındıran Huawei P50’nin çekim modları aşağıdaki gibidir:

  • Portre
  • Panorama
  • Yüksek çözünürlüklü
  • Ana yapay zekâ
  • Ultra geniş açılı lens
  • Hareketli resim
  • Seri çekim
  • Anlık görüntü

Piyasaya sürdüğü ürünlerinde birçok teknolojiden geri kalmayan Huawei aslında fotoğraf için piksel değil lenslerin ve optimizasyonun önemli olduğunu ortaya çıkarmıştır.

P50 kamera özelliklerine bakıldığında rakiplerini geride bırakacak özelliklere sahiptir. 3840×2860 piksele kadar görüntü kalitesi sunabilen Huawei P50 Ultra HD 4K çözünürlüğü sayesinde video çekimlerinde kullanıcılara eşsiz deneyimler yaşatacaktır. AI cinemagraph, çift görüntülü video,  Hikaye Oluşturucu, 4D öngörülü odak ve  ağır çekim özellikleri ile kullanıcılarının dikkatini çekmeye devam etmektedir.

Huawei P50 Alınır mı?

P50 alınır mı sorusuna verilecek cevap alınabilir olduğudur. Her ne kadar varyantı P50 Pro modeli kadar donanımlı olmasa da onun alternatifi olarak ve birçok özelliğini de bünyesinde barındırarak alınabilecek telefonlardan birisi konumuna yerleşmiştir.

P50 özellikle kamera ve oyun telefonu arayanların ilk adresi olacaktır. Fiyat olarak her bütçenin karşılayabileceği bir ürün olmayabilir ancak eşsiz ekran deneyimi ile kullanıcıların dikkatini çekmeyi başarmaktadır

Yorum yapın