Huawei P40 İncelemesi

Huawei P40 Özellikleri, Alınır mı, Neler Sunuyor? Huawei P40 özellikleri itibariyle güçlü bir telefon kullanmak isteyenlere hitap ediyor. Genel olarak serinin amiral gemisi P40 Pro olsa da kendi başına P40 da başarılı sonuçları ile öne …

Huawei P40

Huawei P40 Özellikleri, Alınır mı, Neler Sunuyor?

Huawei P40 özellikleri itibariyle güçlü bir telefon kullanmak isteyenlere hitap ediyor. Genel olarak serinin amiral gemisi P40 Pro olsa da kendi başına P40 da başarılı sonuçları ile öne çıkıyor. Özellikle Huawei P40 fiyatı ile geniş kesimlere ulaşmayı başarıyor. Bunun yanında küçük boyutları ile büyük telefon kullanmak istemeyenlere de hitap ediyor.

Huawei P40 Tasarım Detayları

Huawei P40 tasarım özellikleri açısından kompakt tasarım sevenlere hitap ediyor. Her şeyden önce yüzey alanı açısından P30 özelliklerini taşıyor olsa da 8,5 mm değer kalınlık farkı ortaya koyuyor. Ağırlık açısından da 175 gram ağırlığa sahip. Ancak küçük ve avuç içine rahatlıkla sığabilen yapısı sayesinde tek el ile sorunsuz şekilde kullanılabiliyor. Çantada ya da cepte de taşımak açısından rahatlık sunuyor.

İnce ve küçük yüzey alanının olması Pro modeline göre bazı özelliklerden de feragat etmeyi beraberinde getirmiş durumda. Örneğin Pro’nun ekranı kenarlara doğru kavisli bir yapıdayken P40 modelinde düz ekran yer alıyor.Huawei P40

Huawei P40 renk seçenekleri olarak da kullanıcıların zevklerine hitap edecek özellikler taşıyor. Gümüş, siyah ve buz beyazı seçenekleri yer alıyor. Özellikle buz beyazı arka kısmında parlak bir yapıda ve adeta ayna gibi yansıma yapıyor. Arkada yer alan kamera ise dikdörtgen yapıda ve dışarıya doğru çıkıntılı durumda. Bu ise biraz dezavantaj sayılabilir çünkü eğer bir yüzeye koyarak telefonu kullanacaksanız kameranın çıkıntısı yüzünden telefon sallanacaktır. Kamera kısmında üç lens ve LED flaş da yer alıyor.

 

Huawei P40Huawei P40 ses açıp kapatma ise sağ kısımda bulunan tuşlardan yapılıyor. Başka modellere göre tuşlar daha yüksek konumlandırılmış ve rahatça ulaşılacak seviyede. Güç butonun üstünde ise kırmızı renkli bir çizgi yer alıyor, bu sayede kolay şekilde ayırt edilebiliyor. Alt kısımda ise USB portu, mikrofon, nano sim ve hafıza kartı girişleri yer alıyor.

Huawei P40 suya dayanıklı mı sorusuna da en azından aldığı belge ile yanıt verilirse; suya dayanıklı özellikler taşıyor. IP53 sertifikasına sahip olan model toz ve suya karşı dayanıklılık vaat ediyor. Ancak buradaki suya dayanıklılığın sıvı sıçramalarına karşı olduğunun altını çizmekte fayda var.

Huawei P40 Donanım Özellikleri

Huawei P40 donanım özellikleri açısından ekran büyüklüğünü 6,1 inç olarak belirlemiş durumda. Ekranın sol köşesinde ise ekran deliği bulunuyor. Bu kısımdan ön kamera aktif hale geliyor. Huawei P40 ekran özellikleri açısından da OLED teknolojisine sahip ve canlı renkler sunmayı başarıyor. Çözünürlük ise 1080 x 2340 piksel seviyesinde. Ekranın renk modu ve sıcaklık ayarları da kolay şekilde ayarlar kısmından yapılabiliyor.

 

Huawei P40

P40 tek hoparlör içeriyor ancak tek olmasına rağmen ses çıkışı oldukça başarılı ve yüksek seviyede. Örneğin video izlerken veya müzik dinlerken ekstra bir hoparlöre ihtiyaç duyulmuyor. Kutusundan çıkacak olan kulaklık ise yine beklentileri karşılamaya yardımcı oluyor.

İşlemci özellikleri bakımından da performans odaklı Kirin 990 işlemci taşıyor. Telefonun hızı ve akıcılığı sayesinde P40 bu noktada Pro modelini de yakalamayı başarıyor. Huawei P40 oyun oynanır mı sorusuna da rahatlıkla evet yanıtı verilebilir. Çünkü işlemci yapısı sayesinde oyunlarda önemli bir akıcılık vaat etmeyi başarıyor.

Huawei P40 batarya olarak ise 3800 mAh kapasiteye sahip. Günlük kullanım açısından çok aktif kullanıldığında bile bu batarya ek şarja ihtiyaç duymadan günü bitirmeyi başarıyor. Örneğin WiFi üzerinden tam şarj halinde kesintisiz 8 saat boyunca video veya film izlemek mümkün. Ekran parlaklığı ayarları ile bu süre 10 saate kadar da çıkabilir.

Huawei P40 Yazılım ve Kamera Özellikleri

Huawei P40 yazılım olarak EMUI 10.1 yüklü şekilde elinize ulaşıyor. Bu IOS veya Android’den farklı olduğu için esasında Huawei’ye özgü bir yazılımı kullanacağınız anlamına geliyor. Ayrıca Android cihazlarda sabit olan Youtube, Google Haritalar, Gmail gibi uygulamalar da bulunmuyor. Fakat Huawei bu uygulamalar yerine kendi alternatiflerini sunuyor veya ek yazılımlar ile Youtube gibi uygulamaları kullanmak da mümkün olabiliyor.

Üçüncü taraf uygulamalar örneğin Facebook, Instagram, banka uygulamaları, oyunlar vb. gibi uygulamalarda ise herhangi bir sorun bulunmuyor ve sorunsuz yükleme yapabiliyorsunuz. Bunun için Huawei AppGallery’i kullanmanız gerekiyor.

Huawei P40

 

Huawei P40 kamera kısmında ise arka tarafta üç adet kamera yer alıyor. Ana kamera yapısı 50 megapiksel çözünürlük sunuyor. Diğer yandan 16 ve 8 megapiksel kameralar da ana kamerayı tamamlıyor. Kamera net bir görüntü sunarken optik görüntü sabitleme ve 3 kat optik yakınlaştırma gibi özellikler de yer alıyor.

Ayrıca P40 kamera kullanımı açısından da işlevsellik sağlıyor.Kamera kullanımı için yakınlaştırma ve çekme için önemli kolay seçenekler yer alıyor. 30 kat kadar yakınlaştırma rahatlıkla tek el ile yapılabiliyor. Kamera uygulamasında yine flaş, çekim modu, efekt gibi özellikler de çok kolay şekilde ayarlanabilir durumda.

Huawei P40 Alınır mı?

Sonuç olarak Huawei P40 alınır mı sorusuna fiyat performans ürünü isteyen kullanıcılar için olumlu yanıt vermek mümkün. Çok büyük telefon kullanmayı sevmeyenler için de sunduğu özellikler bakımından beklentileri fazlasıyla karşılıyor. Pil ömrü, kamera, güçlü işlemcisi ile benzerlerine kıyasla da önemli bir fark oluşturmayı başarıyor. Oyun konusunda da ihtiyaçları karşıladığı için oyun severler açısından da ideal özellikler taşıyor.

Yorum yapın