Huawei Nova 9 Özellikleri Neler, Alınır mı?

Huawei Nova 9 Özellikleri Neler, Alınır mı? Huawei Nova 9 ürününü popüler olarak kullanılan P ve Mate ürünlerine alternatif olarak piyasaya çıkarılmıştır. Daha uygun fiyatlı olması açısından tercih edilebilir bir üründür. 9000 Türk lirası olarak …

Huawei Nova 9

Huawei Nova 9 Özellikleri Neler, Alınır mı?

Huawei Nova 9 ürününü popüler olarak kullanılan P ve Mate ürünlerine alternatif olarak piyasaya çıkarılmıştır. Daha uygun fiyatlı olması açısından tercih edilebilir bir üründür. 9000 Türk lirası olarak piyasaya çıkarılan ürün diğer telefonlarında bulunduğu gibi birçok Premium özelliğin bir araya getirildiği bir ürün olmuştur. Şu an 10000 Türk lirası civarında pazarlanmaktadır.

Huawei Nova 9 Tasarım Özellikleri

Huawei Nova 9 özellikleri bakımından birçok kullanıcının dikkatini çekmiş durumdadır. Özellikle 120HZ ekranı ve 50 megapiksel kamerası ile dikkatleri üzerine toplamıştır. Yüksekliği 160 mm, genişliği ise 73.7 mm olarak gayet kolay taşınabilir ve kullanılabilir bir performans sergilemektedir. 175 mg ağırlığı sayesinde günlük kullanımda rahatlıkla kullanılması mümkündür. İnce ve hafif tasarımının yanında ekranının köşelerinin yuvarlatılmış tasarımıyla 6.57 inç ekrana sahiptir. Görüldüğü gibi parlak ve hızlı bir ekranı bulunmaktadır.

Huawei Nova 9 Pro piyasada bulunan bir diğer üründür ancak çok da farklılık göstermemektedir. Huawei Nova 9 Pro’nun ekranı, Nova 9’un ekranından biraz daha büyüktür. Tüm özellikeler oldukça benzerdir, ekranları dışında çarpıcı bir farklılık bulunmamaktadır.

Huawei Nova 9

NFC destekli olan yeni Nova 9 içerisinde bulunan sensörler telefonun altında bulunan parmak izi okuyucusu ile parmak izi sensörü, pusula, ambiyant ışık sensörü, yerçekimi sensörü, yakınlık sensörü ve jiroskoptur.

Kutu içerisinde beraberinde bir adet USB Tip-C Kablosu, bir adet şarj cihazı, hızlı başlangıç kılavuzu ve çıkarma aparatı da gelmektedir. IOS’un kutularından şarj cihazı gibi parçaları çıkarması sonucu, Huawei’n tercih edilen özelliklerinden birisidir.

Renk seçenekleri olarak da kullanıcılar için iki farklı alternatif bulunduruyor. Yıldız mavisi ve gece yarısı siyahı ile kullanıcıların zevklerine hitap etmeyi amaçlıyor. Kullanıcılar daha fazla alternatif bulundurmasını isteyeceklerdir ancak Huawei Nova 9 piyasada bulunan diğer pahalı ürünlere alternatif olarak üretilmiştir ve bundan dolayı renk skalası genişletilmemiştir.

Nova 9’un uzmanlar tarafından olumsuz oylar almasını sağlayan bir nokta ise suya dayanıklı olup olmadığına dair bir IP değerlendirilmesinin bulunmamasıdır. Bu noktada değerlendirmenin yapılması sonucunda olumsuz oyların azalması beklenmektedir.

Huawei Nova 9 Donanım Özellikleri

Tam HD OLED ekranı ile 120 Hz’e kadar kare yenileme hızının yanında 300Hz dokunmatik örnekleme hızını bünyesinde barındırmaktadır. Huawei Nova 9 ekran özellikleri bakımından kapsamlı olarak düşünülse de 5G ağı ve Google Play Store desteği maalesef Nova 9 içerisinde bulunmayan özelliklerdendir. Ancak Nova 9 2340 x 1080 Piksel çözünürlük performansını bünyesinde bulunduruyor. Ayrıca 6.57 inç ekranı ile 1.07 milyar renk sunmayı başarıyor.

Huawei Nova 9 işlemci özellikleri bakımından Qualcomm Snapdragon 778G 4G işlemci taşıyor. 5G ağı bulundurmaması açısından büyük eleştirilere maruz kalmaktadır. Harmony 3.0 güncellemesi ile performansının daha da arttığı belirtilmiştir.

Huawei Nova 9

Huawei Nova 9 işletim sistemi yeni bir model olduğu için çoğu cihaz tarafından desteklenmemektedir. EMUI 12 işetim sistemi bulunmaktadır. Ancak AppGallery’de pek çok popüler uygulama mevut değildir. Yeni iletim sistemi sadece ara yüzünde çalışmaktadır. Bunun gibi durumlar ullanıcıların olumsuz yorumlar yapmalarına neden olmaktadır.

Nova 9 uygun fiyatlı alternatiflerine göre mükemmel kamera performansı ve ters şarj desteği sunmaktadır. Ancak giriş koruması ve stereo hoparlör bulundurmamaktadır. Yine de bu modeli tercih etmeyi düşünenler için büyük ve kaliteli ekranı, mükemmel kamerası ve bunlara ek olarak hızlı şarj özelliği bulunan şarj cihazı ile oyuncular ya da film meraklıları için uygundur. Huawei Nova 9 batarya performansı açısından 4300 mAh kapasite bulundurmaktadır. Günlük kullanımlarda tatmin edici bir pil ömrü sunmaktadır.

Huawei Nova 9 Yazılım ve Kamera Özellikleri

Huawei Nova 9 özellikle keskin ekranı ve kamerasından dolayı tercih edilen bir model olarak karşımıza çıkmaktadır. Huawei Nova 9 kamera özellikleri olarak Arka kamerası 50 MP Ultra Görüş özelliği sağlarken ön kamerası ise 32 MP Portre özelliğine sahiptir. Ek olarak ön kamerada görüntü çözünürlüğü 6528 x 4896 piksele kadar desteklenmektedir. Yavaş çekim, ağır çekim, panaroma gibi özellikleri bünyesinde bulundurmaktadır. Arka kamerada ise 50 MP özelliğinin yanında 8 MP ultra geniş açı kamerası, 2 MP derinlik kamerası, 2 MP makro kamera destekleyicileri bulunmaktadır.

Huawei Nova 9 işletim sistemi EMUI 12 yüklü bir şekilde elinize ulaşacaktır. IOS ve Android’den oldukça farklı olan bu yazılım Huawei yazılımıdır. Bu demektir ki Youtube, Gmail gibi Android cihazlarda bulunan uygulamalar bu cihazda bulunmamaktadır. Ancak Huawei’in kendi işletim sistemi ek ya da yeni uygulamalar sunmaktadır.

Ancak bu noktada üçüncü taraf uygulamaları olan Instagram, Twitter gibi uygulamaları AppGallery üzerinden indirmeniz mümkündür. Herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

Huawei Nova 9 Alınır mı?

Huawei Nova 9 alınır mı sorusunu soran kullanıcılara maalesef olumlu yanıt vermek mümkün değildir. Diğer alternatiflerine uygun fiyatlı olarak ortaya çıkarılmış olsa da şu an bu fiyattan daha işlevsel bir telefon alınması mümkündür. Ancak fiyatı daha makul bir seviyeye düştüğü takdirde alınması muhtemel görünmektedir.

Genellikle yapılan iyi yorumlar kamera, ekran ve pil ömrü için olmuştur. Ancak kendi işletim sistemini kullanıyor olması dolayısıyla kullanıcıların çoğu aynı ya da daha uygun fiyatlı güçlü alternatifler bulunabileceğini dile getirmişlerdir.

Yorum yapın