Huawei Mate 10 Lite Bataryalarına Ne Oluyor ?

Huawei Mate 10 Lite Bataryalarına Ne Oluyor ?   Huawei Mate 10 Lite ile ilgili araştırma yaparken, Huawei Mate 10 Lite batarya sorunları gözüme çarptı.Çoğu kullanıcının bu konuda dert yandığını görünce konuyu irdeleyip bu konu …

Huawei Mate 10 Lite Batarya

Huawei Mate 10 Lite Bataryalarına Ne Oluyor ?

 

Huawei Mate 10 Lite ile ilgili araştırma yaparken, Huawei Mate 10 Lite batarya sorunları gözüme çarptı.Çoğu kullanıcının bu konuda dert yandığını görünce konuyu irdeleyip bu konu ile ilgili net bir bilgi vermek istedim.

Huawei Mate 10 Lite Batarya Tercihi

 

Araştırmamın neticesinde Huawei Mate 10 Lite batarya olarak kodlu HB356687ECW pili kullanmakta.Aynı ürünü, Huawei Nova 2 Plus , Huawei G10, Huawei Nova 2İ, Huawei Mate 10 Lite , Honor 9i ve Nova 7x modelleri de kullanmakta.Genel karşılaşılan sorunlar olarak batarya şişmesi gözlemlenmiş.Daha derine inip nedenlerini ve markaların hatta özellikle Huawei’nin burada ne gibi bir çözüm sunduğuna beraber bakalım.

Huawei Mate 10 Lite Batarya

Batarya Şişmesi nedir, neden olur ?

 

Lityum-İyon içeren bataryalar yüksek sıcaklıkta iyi performans göstermek ile ünlenmiştir.Fakat bu ısı ile uzun süre iç iç olunduğunda bataryanın ömrünün kısalttığı sonucu ortaya çıkmaktadır.Yüksek ısılarda bataryayı çalıştırmak (şarj etmek,boşaltmak) batarya hücresinin şişmesine neden olacak olan kimyasalları (kobalt,metan,karbondioksit)gibi gazları oluşturur.

Birçok üretici bu gibi durumlarda ürünü  45°C ve üstünde batarya dolumunu yapmayı tavsiye etmez.

Baktığımızda yüksek sıcaklık ile fazla kalan batarya belirli gazların oluşturarak şişmekte ve kullanılmaz hale gelmektedir.

Batarya üreticileri bu değerleri referans alarak belirli hesaplamalar yaparlar.Böylelikle bataryalar belirli bir ölçüde genişleyecek biçimde imal edilir.Bataryanın şarj performasını düzenlemek ve fazla kullanım sonrasında oluşabilecek durumda enerjiyi durdurmak için bataryaya yerleşik bir devre de yerleştirilmiş vaziyette yer alır.

Fakat durum her zaman tüketici lehine sonuçlanmaz.Bunlara rağmen tüketici şişmiş batarya sorunu ile karşılaşabilir.

Batarya şişmesi neden olur ?

 

Cihazın uzun süre şarjda kalması ve ısınması

Cihaza bağlanan kabloların yan sanayi veya lisanssız olması

Şarj ederken elektrik kesintileri yaşanması ve kısa devre yapması

Cihazın aşırı ısınmasını göz ardı edip yüksek performansta kullanmak

Yine lisanslı ürün kullanılmaması (oto çakmak şarjları veya cihaz desteklemiyorsa hızlı şarj kullanımı)

Huawei Mate 10 Lite Batarya Sorunu Çözümü

Huawei Mate 10 Lite batarya ile sorun yaşayan kullanıcılar iki çözüm yönteminden birsini tercih ediyor.Huawei bu konuda ürünün arkasında sonuna kadar durmakta.Değişen bataryalarına 6 ay daha garanti verirken 199 TL gibi bir ücretle bu hizmeti almanızı sağlıyor.

 

Huawei Shop Servis

Diğer yöntem ise tamir kiti ile satılan orjinal bataryayı alıp kendimizin değişim yapması internetten arattığımda 170 TL gibi bir ücretle başlayan rakalmlar ile yeni bataryanıza erişebiliyorsunuz.

Trendyol Huawei Mate10Lite Batarya

 

Bonus:

 

“Huawei Mate 10 Lite Bataryalarına Ne Oluyor ?” üzerine bir yorum

Yorum yapın