HarmonyOS 2 Yenilikleri

Huawei’nin çıkarmış olduğu işletim sistemi olan HarmonyOS 2 yenilikleri ile beraber kullanıcıların araştırmış olduğu bir konu. Günümüzde pek çok işletim sistemi bulunuyor. Bunlardan en popüleri ise masaüstü tarafında Windows olurken mobil tarafta Android olarak yer …

HarmonyOS 2 Yenilikleri

Huawei’nin çıkarmış olduğu işletim sistemi olan HarmonyOS 2 yenilikleri ile beraber kullanıcıların araştırmış olduğu bir konu.

Günümüzde pek çok işletim sistemi bulunuyor. Bunlardan en popüleri ise masaüstü tarafında Windows olurken mobil tarafta Android olarak yer alıyor. Huawei, aslına bakarsak Android işletim sistemi kullanıyordu fakat Amerika Birleşik Devletleri’nin Huawei markasını kara listeye alması sebebiyle markanın Google Play hizmetlerini kullanması yasaklandı. Bu doğrultuda Huawei şirketi, kendi yazılımını geliştirip HarmonyOS 2 ile yoluna devam etti.

HarmonyOS 2 Yenilikleri

HarmonyOS 2, Huawei’nin son çıkardığı işletim sistemi olarak bizleri karşılıyor. HarmonyOS 3 çalışmalarına başlayan firma, güncel olarak bu sürümü cihazlarında kullanmakta. Geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen yazılım, pek çok yenilik ile kullanıcılarını mutlu etmeyi başardı. Akıllı telefon, tablet, akıllı televizyon ve akıllı saat cihazlarında uyumlu bir şekilde çalışabilen HarmonyOS 2 için widgetler konusunda bir yenilik yapılmış durumda. Yeniliğe göre kullanıcılar, uygulamayı hafifçe yukarı kaydırarak hizmet widgetlerine hızlı bir şekilde ulaşabiliyor. Hizmet widgetleri 1×1, 2×2 ve 4×4 gibi farklı boyutlarda yerleştirilebiliyor.

HarmonyOS 2 Yenilikleri

HarmonyOS 2 yenilikleri arasında cihaz bağlama özelliği de bulunuyor. Cihaz Super Device uygulaması ile beraber harita tasarımı kullanıcıları karşılıyor. Bu tasarımın üzerinde bağlanabilecek cihazlar görülüyor. Huawei kullanıcıları, bu aygıtlar arasından istediğine dokunarak o cihaza anında bağlanabiliyor. Yeni sürüm ile birlikte kontrol panelinde de geliştirmeler yapıldı. Kontrol panelinde artık birçok ayara erişilebilirken bağlı olan cihazlarda bu panelde görünebiliyor. Ayrıca ses düzeyine erişme ve Wi-Fi ağını denetleme gibi pek çok özellik, burada yer alıyor.

Huawei’nin işletim sistemi olan HarmonyOS 2, cihazlar arası paylaşım konusunda da oldukça başarılı. Dizüstü veya masaüstü bilgisayar ile HarmonyOS’a sahip bir cihaz arasında dosya paylaşımını mümkün kılan işletim sistemi, aynı zamanda bilgisayar ekranını cihaza aktarabilirken bununla beraber cihazın ekranı bilgisayara aktarılabiliyor.

Gerçeklik algısı konusunda da iyi bir çalışma ortaya koyan firma, işletim sisteminde derinlik hissi oluşturan bir yapıya olanak sunuyor. Bu sayede kullanıcılar, işletim sistemini kullanırken zariflik bir görünüm sebebiyle kendini daha ferah hissedebiliyor.

Diğer yenilikleri şu şekilde açıklayabiliriz:

  • Yenilenen yazı fontu
  • Daha hızlı ve daha performanslı bir yazılım
  • Yükseltilmiş güvenlik özellikleri

Yorum yapın